Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Tokat'ta 22 Yıllık Proje Tamamlandı

Tokat'ın Sulusaray ilçesine bağlı Alpudere köyünde 1996 yılında yapımına başlanan, inşaatında yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle bir süre sonra durdurulan Alpu barajı tamamlandı.
Tokat'ın Sulusaray ilçesine bağlı Alpudere köyünde 1996 yılında yapımına başlanan, inşaatında yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle bir süre sonra durdurulan, inşaatını üstlenen müteahhidin sözleşmesinin de feshedilerek 2016 yılında yeniden ihale edilen Alpu barajı tamamlandı. Barajın tamamlandığı sosyal medya hesabından duyuran DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, yaptığı açıklamada "Tokat Alpu Barajı tamamlandı. Alpu Barajında depolanacak su ile 35.000 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır." ifadelerine yer verdi.

  Tokat'ın Sulusaray ilçesine bağlı Alpudere köyünde 1996 yılında yapımına başlanan, inşaatında yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle bir süre sonra durdurulan, inşaatını üstlenen müteahhidin sözleşmesinin de feshedilerek dönemin DSİ 72. Şube Müdürü Mehmet KARACA tarafından 2016 yılında yeniden ihale edilerek yer teslimi yapılan Alpu barajı tamamlandı.

Barajın tamamlandığı sosyal medya hesabından duyuran DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, yaptığı açıklamada "Tokat Alpu Barajı tamamlandı. Alpu Barajında depolanacak su ile 35.000 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır." ifadelerine yer verdi.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında tamamlanan Alpu barajı ile 35.000 dekar zirai arazinin sulanması hedefleniyor. Temelden yüksekliği 65 metre olan ve 19 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Alpu Barajının Sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artması, hem de yörede ürün çeşitliliğini artırması bekleniyor. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 13.830.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Diğer taraftan sulama projesi daha önce tamamlanan Tokat Merkez Günçalı Barajı da tamamlandı. Günçalı Barajında depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 911 dekar arazinin sulanması hedefleniyor. Temelden yüksekliği 30 metre ve 317.000 m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Merkez Günçalı Barajı ve Sulamasını tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artması, hem de yörede ürün çeşitliliğini artırması bekleniyor. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 650.000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.

 Hasan AÇIKEL  Tokattan.net
 Facebook/Mevlüt-AYDIN
 Facebook/Mevlüt-AYDIN
 Dsi.gov.tr
( GİZLE )
  1. 05.11.2018 haberin yayın tarihi. ancak 16.09.2021 tarihi itibariyle Alpu Barajı havzasında kanal sistemi tamamlanmadığından sulu tarıma geçilememiştir.......

    YanıtlaSil

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net