Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Gönüllerden Yeşil Sahalara 50 Yıllık Aşk: Tokatspor

Atatürk'ün Tokat'a ilk gelişi olan 26 Haziran 1919 tarihinden 50 yıl sonra 26 Haziran 1969 yılında kurulan ve bugün 50 yıllık bir maziye sahip olan emeğin, fedakarlığın, beraberlik ve mücadele ruhunun yeşil sahalara ve gönüllere yansıtıldığı Tokatspor'un 50 yıl sonra bugün bile özlemle yad edilen tarihine dair bilinmeyenleri ve anılarda kalanları derledik.
Tokat'lı gençleri spora kazandırmak, Tokat’ı profesyonel liglerde temsil ederek tanıtmak amacıyla dönemin Tokat Valisi Yusuf YAKUPOĞLU'nun fahri başkanlığında Tokatspor, şehrin merkezin yer alan takımları Gaziosmanpaşa Spor Birliği ve Topçamspor kulüplerinin birleşmesi ile kuruldu, Tokatspor. Kuruluş olarak da Atatürk'ün Tokat'a ilk gelişi olan 26 Haziran 1919 tarihinden 50 yıl sonra 26 Haziran 1969 tarihi seçildi. 50 yıldır yeşil sahalarda mücadele eden Türkiye’nin hiç kulüp adını değiştirmeden aralıksız tüm sezonlarda (1983/84 sezonu hariç) profesyonel liglerinde mücadele etmeyi başaran ender futbol kulüplerinden Tokatspor'un hikayesini derledik.

  Atatürk'ün Milli mücadele yıllarında Tokat'a ilk gelişi olan 26 Haziran 1919 tarihinden 50 yıl sonra 26 Haziran 1969 tarihinde kurulan ve bugün 50 yıllık bir maziye sahip olan emeğin, fedakarlığın, beraberlik ve mücadele ruhunun yeşil sahalara ve gönüllere yansıtıldığı Tokatspor'un 50 yıl sonra bugün bile özlemle yad edilen tarihine dair bilinmeyenleri ve anılarda kalanları derledik.

"İl Adını Taşıyan Futbol Kulüpleri" Seferberliği
  Ülkemizde futbol her ne kadar 19. yüzyıldan beri oynansa da 1. Ligi'nin başladığı tarih 1959 yılıdır. Millî Lig (1959 yılından 1963 yılına kadar), 1. Lig (1963 yılından 2001 yılına kadar) gibi isimlerle anılan ligin adı 2001-02 sezonundan itibaren Süper Lig olmuştur.

1965 yılında dönemin dönemin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Orhan Şeref APAK, Anadolu’da futbolu canlandırmak için “il adını taşıyan futbol kulüpleri” kurma seferberliğini başlattı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nun her ilin bir takımı olması için vermiş olduğu izinle ligin kapıları Anadolu kulüplerine açılmış oldu. Anadolu'dan şampiyonluk yaşayan Trabzonspor ve Bursaspor yanı sıra ses getirici başarılara imza atan birçok Anadolu takımı da bu dönemde kuruldu.

Bu dönemde “il adını taşıyan futbol kulüpleri” kurma fikri ilk başlarda kabul görmese de İllerin önde gelen bürokrat, iş adamı ve futbolseverlerin öncülüğünde il amatör liginde mücadele eden köklü ve eski kulüpler bir araya getirildi ve il adını taşıyan kulüpler kuruldu. 1965 yılında kurulan Sakaryaspor, Samsunspor, Eskişehirspor ve Boluspor, 1966 yılında kurulan Adanaspor, Aydınspor, Kayserispor, Denizlispor, Orduspor, Kütahyaspor, Zonguldakspor ve Çanakkalespor ve 1967 yılında kurulan Trabzonspor bu süreçte kurulan Anadolu kulüplerinden birkaçıdır.

Gönüllerden Yeşil Sahalara 50 Yıllık Aşk: Tokatspor
  Dönemin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Orhan Şeref APAK'ın “il adını taşıyan futbol kulüpleri” kurma seferberliğine diğer iller gibi 1969 yılında katılan Tokat'ta dahil oldu.

Tokat'lı gençleri spora kazandırmak, Tokat’ı profesyonel liglerde temsil ederek tanıtmak amacıyla dönemin Tokat Valisi Yusuf YAKUPOĞLU'nun öncülüğünde şehrin merkezin yer alan takımları 1968 yılı Tokat şampiyonu olan Gaziosmanpaşa Spor Birliği ve Topçamspor kulüplerinin birleşmesi ile Tokatspor kulübü kuruldu. Gaziosmanpaşa Spor Birliği Kulübü Başkanı Tayyar ŞAHİN ile Topçamspor Kulübünün Başkanı Güngör KAYA kurucu üyeler arasında yer aldı.

Tokatspor'un kurulduğu ulusal basında 15 Nisan 1969 tarihli dönemin Milliyet gazetesinde "Tokatspor Kuruldu" spotuyla  yayınlanan bir haberle duyuruldu. Haberin detayında ise şu ifadeler yer alıyordu;

"Tokatspor kulübü resmen kurulmuş ve Tokat Valisi Yusuf YAKUPOĞLU'nun fahri başkanlığında getirilmiştir. Gaziosmanpaşa ve Topçamspor kulüplerinin birleşmesi ile Tokatspor'un, Üçüncü Türkiye Ligine alınması için teşebbüse geçilmiştir. Başkanlığa kulübün kuruluşunda büyük emeği olan Devlet Hastanesi Baştabibi Dr. Zeki AKENGİN getirilmiştir. Yönetim kurulu ise, Burhan YAMANOĞLU (ikinci başkan), Ömer DEDEOĞLU (genel sekreter), İskender EVRENESOĞLU (muhasip) ve Tayyar ŞAHİNGöngür KAYAAhmet FÜSUNOĞLUYılmaz KARATÜNErol KENEOĞLU'ndan müteşekkildir...."

Haberde kuruluş 1969 yılının nisan ayında olsa da kulübün resmi kuruluş tarihi Atatürk'ün Tokat'a ilk gelişinin 50. yılı olan 26 Haziran 1969 tarihi seçildi. Tokatspor kulübünün kurucu yöneticisi olan dönemin Tokat Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mimar Tayyar ŞAHİN'in önerisiyle Tokatspor'un forması renkleri Alman panteri Bayern-Münih Kulübü forma renklerini olan bordo beyaz örnek alarak belirlendi.
Lig Mücadelelerine Göre Tokatspor:
1969-1980  3. lig
1980-1983  1. lig
1983-1984  Amatör Lig
1984-2001  3. lig
2001-2003  2. lig
2003-2006 3. lig
2006-2007  2. lig
2007-2008  3. lig
2008-2019  2. lig
2019-2020  3. lig
İlk yıl takımdaki futbolcuların tamamı Tokat’lı idi. Turhal Şeker Spor’dan da üç-dört futbolcu takıma dahil edilmişti. İlk yıl takımı Macit GÜRDAL çalıştırdı. Kadroda ise kaleciler Mehmet ve DursunMahmut OtçuOsman Nuri ÜNVER (Namı diğer Kıni Nuri), Ziya CeylanHalis SAĞLAM,  Murat EFEOĞLUErdal HANLI, Kaptan Talat, Rüzgarın oğlu ErkanÜmitErhan ASALAtilla yer aldı. Bu kadro ligi sonuncu bitirdi ama düşme yoktu.

1970'de takımın başına; askerlik görevini yeni bitirmiş ve Muhafızgücü'nü Türkiye Şampiyonu yaparak Tokat'a dönen Ercan SÜSOY getirildi. Ercan SÜSOY; Muhafızgücü'nden BayramTuncayOral Özbay (Niksarlı) ile Cahit UÇUK ve Hikmet Kasap kadroya dahil etti.

Dönemin Hayat Spor Dergisi’nin 1974 Tarihli 36. Sayısında "Tokat Bu Yıl Kötü Şansı Yenmek İçin İşi Sıkı Tutuyorspotuyla bir yazı paylaşıldı, yazının devamın şu ifadeler yer aldı;

Tokatspor Şeytanın Bacağını Kırabilecek Mi?
"LİGLERİN yeni takımıydı Tokatspor. 1969 yılında kurulduğu göz önüne alınırsa bu deyim gerçeklik kazanırdı. Ve Tokatspor kurulduğu yıl Türkiye Üçüncü Ligi'ne katılmış, ama hiç mi hiç umut vermemişti. 1969-70 ligi Tokatspor'u almış sonunculuğa mıhlamıştı. Yalnız çalışmayla her çeşit aşamanın yapılacağına inananlar durmadan, dinlenmeden uğraşlarına devam etmişlerdi. Bu uğraş Tokatspor'a istediğini geçtiğimiz yıl getirecekti. İkinci Lig'e çıkması işten değildi Tokatspor'un. Bunu şans engellemiş ve 53 puan toplanılması üçüncülük yeri için ye terli olmuş ve ikinci ligle kucaklaşılamamıştı.

Mesrur GürgençCelal FazlıoğluMehmet BayındırTayyar ŞahinTuran GünNihat HaykırMehmet KurdoğluSaim BaşerAlaattin Kıvıkoğlu yönetici olarak iş başına geldiklerinde başarılara devam sözünü vermişlerdi. Kaybedilenin bu yıl kazanılması için daha bilinçli çalışılacaktı. Bu söz, bugünlerde gerçeğe dönüşmüştü. Çünkü Kırmızı Grupta şampiyonluk için uğraş veren beş takım varsa, bunların arasında Tokatspor da sayılabilirdi.

ÜÇ ANTRENÖR EL EL
Daha bilinçli denmişti. Üçüncü Lig'de bir takımın başında Lütfü BaykuşOsman Nuri Ünver ve Ercan Süsoy gibi üç antrenör bulunduğu söylenirse şaşmamalı ve bu düzen bilinçli çalışma için atılan adım olarak saptanmalıydı. 255 bin lira harcanarak yapılan transfer sonunda Tokatspor daha bir güçlenmişti. İsmail Özmazmanİsmail ErmanZiya CeylanÖmer ArapŞevket Öztürk, Halis SağlamNurcan GüngörMuhsin ElyaşarRıfat GülerOral ÖzbayMustafa ÖksüzTuncay Erön Cahit UçukHikmet KasapCengiz ÇölOrhan BayhanCavidan ŞenkaynağıÖzer NasuoğluRecep ÇelikHalim BaşerAli ÇatalolukAhmet KayaKadir Taycı ve Rahmi Dinçer'den kurulu takım kadrosu bunun ispatıydı. 

Baykuş öncelikle genç elemanlarına güveniyor ve bu güvencini şöyle belirtiyordu: 'Geçtiğimiz yıl ikinci lige çıkmamızı şanssızlık ve tecrübesizlik önlemişti. Bu yıl ayni hataya düşmemek için işi bu kez baştan sıkı tuttuk. Giderek daha iyi sonuçlar alabileceğimizi kesinlikle söyleyebilirim. Şimdiden şampiyonluk sözü etmek yersizdir. Çünkü lig maratonuna ön yargılarımızla çıkmıyoruz. Biz elimizden geldiği kadar çalışacak ve amaçladığımız hedefe ulaşacağız. Hedefimiz şampiyonluk, ama bu gerçekleşir mi? İşte bu sorunun yanıtını zaman verecek. Şu anda konuşmak istemiyorum.'"

1969 kurulan ve 50 yıldır yeşil sahalarda mücadele eden Tokatspor, Türkiye’nin hiç kulüp adını değiştirmeden aralıksız tüm sezonlarda (TFF tarafından 3.Lig’in kaldırılmış olması sebebiyle 1983/84 sezonu hariç ) Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nin profesyonel liglerinde mücadele etmeyi başaran ender futbol kulüplerindendir.

Tokatspor'un Emektarları
  Bugün 50 yılını dolduran Tokatspor için emeklerini, zamanlarını, sabırlarını ve maddi katkıları esirgemeyerek kulübü yöneten ve bu kulübe gönül veren bir çok Tokatspor emektarı sayılabilir, ama Tayyar ŞAHİN (Tokat Belediyesi Fen İşleri Müdürü, Mimar), Mehmet KURTOĞLU (DSİ Müdürü, İnşaat Mühendisi), Mehmet BAYINDIR (Eczacı) ve Osman Nuri ÜNVER (Kıni Nuri) en çok hatırda kalanlardandır.

Tayyar ŞAHİN | O dönemlerde Tokatspor'un ne sabit geliri ne tesisi yoktu. Profesyonel futbolcuları, Turhal şeker fabrikası dahil olmak üzere Tokat'taki resmi kurumlara yerleştirerek bu kurumlardan maaş almalarını sağlayan ve bu yöntemle Tokatspor'un mali ve ekonomik yükü az da olsa hafifleten Kulübün kurucu üyesi Tayyar ŞAHİN, kulübe uzun burun mevkiindeki sosyal tesisleri kazandıran kişidir.

Mehmet KURTOĞLU | 1971-1974 yıllarında Tokatspor'un 3. kulüp başkanıdır. Sporcularla, teknik kadro ve diğer yönetici arkadaşları ile uyumlu ve verimli çalışan ismi unutulmaz başkandır. Gaziosmanpaşa Stadının yeni yapılan kapalı tribün ve açık tribünlerin tehlike arz eden duvarlarının yıkılmadan yeniden günçlendirilmesini sağlayan kişidir.

Mehmet BAYINDIR | Tokatspor'un o dönemlerdeki genel kaptanıdır. Kulübun ana para kasası olarak tanınan Mehmet BAYINDIR, 365 gün Yeşil köşede Tokatspor yararına bizzat tombala çekişi yapar, elde edilen hasılata kendi cebinden de katarak gelir ve giderleri dengede tutmaya çalışırdı.

Osman Nuri ÜNVER | 1969 kuruluş yılı profesyonel Tokatspor kulübünün ilk lisanslı kaptan futbolcusu olan Osman Nuri ÜNVER (Namı diğer Kıni Nuri),  Tokatspor kulübünün kuruluşunda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kayıt ve tescili aşamasında Tokat-Ankara yollarını aşındırmış, kulübün profesyonel 3.lige alınmasındaki prosedürü takip edip, dosyaları eksiksiz hazırlayıp federasyonuna sunan kişidir.

50 Yıllık Hayal... Ve Bugün
  Tokatspor'un 1969 yılındaki kadrosunda yer alan Halis SAĞLAM'ın Tokat Gazetesi için kaleme aldığı "Şampiyon Tokatspor'un Dünü (1969) Bugünü (2019)" başlıklı yazısında 50 yıl önceki takım ruhunu okuyucusuna şu ifadelerle paylaşıyordu;
"50 Yıl önceki profesyonel Tokatspor, Tokat’ın Çocuklarından oluşuyordu. O gün takımı çalıştıran antrenörler Tokatlı spor adamlarıydı. O gün forma şort gibi spor kıyafetlerini Tokatlı terziler dikiyor ve giyiliyordu. O gün zımpara gibi toprak sahalarda Rize, Ordu, Giresun, Erzurum, Malatya, Sivas, Diyarbakır, ŞanlıUrfa, Hatay gibi illerin temsilcisi takımlarla yarışılıyordu. O gün sporcular kendi evlerinde yerler, içerler, ikamet ederlerdi. O gün Tokatspor renkleri uğruna tozlu topraklı yollarda ve sahalarda şehit-gazi olan futbolcularımız vardı. O gün Tokat futbolunda ve bizlerde az buz emeği olmayan duayen, hocaların hocası sayın Ercan SÜSOY vardı. 

O gün, 50 yıl önce ben de dahil olmak üzere Tokatspor sevdalılarının tek amaç, dilek ve rüyaları bir üst lige çıkmak, şampiyonluğa ulaşmaktı. 

Buradan çıkarılacak kıssa, adımız, kulübümüz profesyonel ise de ruhumuz, kalbimiz amatör ruh ve heyecan ile Tokat’ın başarısı için sahalara çıkarak top oynamaktı."

Ve bugün Tokat'ın çocukları, 50 yıllık hayalleri 2018 yılında Tokatspor'u A.Ş. yaparak Elağızlı bir iş adamına terk edip Tokatspor 1969 kulübünü kurarak yeniden amatör bir ruh ve heyecanla bir üst lige çıkmak, şampiyonluğa ulaşmak için gayret sarf ediyor....

 Hasan AÇIKEL  Tokattan.net
 Facebook/Tokatspor.sk.7
 Tokatgazetesi.com/HalisSAĞLAM
 Hursozgazetesi.com/SalihSERTAÇOĞLU
 Tozlumagazin.net

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net