Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Kadim DURMAZ'dan DOKAP Soruları

Tokat Milletvekili ve CHP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim DURMAZ, görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda devam 2018 Bütçesi'nde CHP grubu adına söz aldı, DOKAP’ın Tokat ve bölge illeri için önemini, Tokat'ın sorunlarını ve Sebastopolis antik kentini anlattı. Konuşmasında Milletvekili Kadim DURMAZ, “Devlet yatırımları zayıf, kentin değerleri belirlenip kalkınma planlanmasında bu değerlere öncelik verilmezse, bu eksende yatırımlar, kalkınma planları hazırlanmazsa; ürün bazlı teşvikler arttırılmazsa, kooperatiflerle koordinasyon içinde, bölge bazlı ürün planlamasıyla projeler oluşturulmazsa, hem bu kentler gelişip kalkınamaz hem de milyarlarca kaynak heba olur.” ifadelerine yer verdi.
Tokat Milletvekili ve CHP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim DURMAZ, görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda devam 2018 Bütçesi'nde CHP grubu adına söz aldı, DOKAP’ın Tokat ve bölge illeri için önemini, Tokat'ın sorunlarını ve Sebastopolis antik kentini anlattı. Konuşmasında Milletvekili Kadim DURMAZ, “Devlet yatırımları zayıf, kentin değerleri belirlenip kalkınma planlanmasında bu değerlere öncelik verilmezse, bu eksende yatırımlar, kalkınma planları hazırlanmazsa; ürün bazlı teşvikler arttırılmazsa, kooperatiflerle koordinasyon içinde, bölge bazlı ürün planlamasıyla projeler oluşturulmazsa, hem bu kentler gelişip kalkınamaz hem de milyarlarca kaynak heba olur.ifadelerine yer verdi.

  Tokat Milletvekili ve CHP Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim DURMAZ, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam 2018 Bütçesinde CHP grubu adına söz aldı. Konuşmasında Milletvekili DURMAZ,  Tokat ve bölge illeri için önemini, Tokat'ın sorunlarını ve Sebastopolis antik kentini anlattı.

Milletvekili DURMAZ TBMM Genel Kurulunda: “Bölgesel düzeydeki önemli projelerden bir tanesi olan DOKAP’a dikkatinizi çekmek istiyorum” sözleriyle konuşmasına başladı. DOKAP’ın Tokat ve bölge illeri için önemini ifade eden Durmaz: "Bugün DOKAP kapsamında olan illere baktığımızda işsizliğin en büyük sorun olduğunu görüyoruz!

Bakın, bizler ödeneklerin ve bölgesel yatırımların artırılmasını beklerken DOKAP kendisine tahsis edilen mevcut ödeneği dahi kullanmıyor! Yine, 2014-2018 eylem planında yer alan projelerin önemli bir kısmı denetimsizlik sonucu süresinde gerçekleşmemiştir! DOKAP sorumluluğunda olup herhangi bir çalışma başlatılmayan toplam 14 proje vardır! İşte bu plansız, öngörüsüz, halkın ihtiyaçlarını göremeyen yaklaşımlar yüzünden DOKAP illeri kalkınamıyor, gelişemiyor!

DOKAP kapsamında olan illerde işsizlik ortadan kalkmış mıdır? Hayır! DOKAP projeleri bölgeler arası gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmış mıdır? Hayır! Peki, bizim bölge ajanslarımız nasıl çalışıyor? Gerçekten kentlerin dokusuna uygun kalkınmayı sağlayacak projeler ortaya koyabiliyor mu? Hayır! Ve en önemlisi yapılan projeler doğamıza, derelerimize, ormanlarımıza katkı sağlıyor mu? Maalesef cevap yine Hayır!" dedi.

DOKAP kapsamındaki projelere değinen Milletvekili DURMAZ konuşmasına, "Kamu kurumlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ziraat Odaları, Ticaret Borsaları ve üniversitelerle koordinasyon içinde yürütülmelidir.

Bu kuruluşları önemseyip koordinasyon içerisinde yatırımlar planlandığında, doğru sonuçlar alınması
kaçınılmazdır.

Bu konuda yasal düzenleme gerekiyorsa ortak bir anlayışla derhal yapmalıyız!

DOKAP kapsamındaki iller; ARTVİN, BAYBURT, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, ORDU, RİZE, SAMSUN, TOKAT VE Trabzon’dur. Bu illerimiz sanayileşmenin olmadığı, tarım potansiyelinin ve kültürel varlıklarının yeteri kadar ortaya çıkarılmadığı işsizliğin en üst seviyelerde olduğu illerimizdir.

TOKAT’IN ÖZELLİKLERİNİ VE YAPILMASI GEREKENLERİ GÜNDEME GETİRDİ
Tokat en fazla ekilebilen sulu tarımın yapıldığı kıymetli ovaları olan ilimizdir. Ve en fazla göç veren kentlerimizin başında gelmektedir. Gençlerimiz işsiz, emeklilerin durumu malum, esnafımız siftahsız dükkânlarını kapatıyor, perişan, borçlu!

KOBİ’ler zorda, köylü taban fiyatı olmadan ürettiği ürünü, yok pahasına satmak zorunda kalıyor.
140 bin nüfuslu Tokat Merkezde Eylül sonu itibariyle 46 bin hacizli dosya var. Tokat Tarihi dokuya sahip az gelişmiş, Karadeniz’le, Doğu Anadolu ve İç Anadolu arasında geçiş noktasındadır. Dünya markası niteliğinde cevizimiz var, mermerlerimiz, yaylalarımız, bağ yaprağımız var, domatesimiz,
kirazımız, şeftalimiz var.

Ülkemizin alabalık üretiminin %20 i Tokat’tadır. Yok, olmaya yüz tutmuş geleneksel 28 el sanatımızın az da olsa icra edilebildiği, 400 otantik çeşidi ile yazmacılık gibi önemli sanatlarımızdan biri var; ama bu ürünleri geliştirecek projelere destek yetersiz.

Destek olmayınca vatandaşın ve dolayısıyla kentlerin kalkınması mümkün olmuyor. Devlet yatırımları zayıf, kentin değerleri belirlenip kalkınma planlanmasında bu değerlere öncelik verilmezse, bu eksende yatırımlar, kalkınma planları hazırlanmazsa; ürün bazlı teşvikler arttırılmazsa, kooperatiflerle koordinasyon içinde, bölge bazlı ürün planlamasıyla projeler oluşturulmazsa, hem bu kentler gelişip kalkınamaz hem de milyarlarca kaynak heba olur.

Bölgemizde çok önemli bir turizm potansiyeli varken, turizmi geliştiremiyoruz. Oysa bu potansiyel devlet desteğiyle büyük getiriler oluşturabilir. Kalkınma ajansları kaynakları arttırılmalı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Anadolu’nun tarihi kültürel mirasını gün ışığına çıkartıp tüm dünyaya tanıtmalıdır.
Tarımın, hayvancılığın, sanayinin, turizmin gelişmediği, bir kentin göç vermesi kaçınılmaz oluyor maalesef!

Büyük şehirlere sürekli yatırımlar yapılıyor. Ama bizim gibi taşra kentleri kendi kaderine terk ediliyor.

DOKAP PROJELERİNİN İÇERİĞİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR
Bu projelere 2018 yılında ayrılacak toplam bütçe, iller bazında nüfus ve alan büyüklüğüne göre eşit ağırlıkta pay edilmeli, bölge ayırmadan bütün olarak kalkındırmayı hedeflemeliyiz.

Tokat’ın AB uyumlu entegre, yaş sebze- meyve haline, akredite laboratuvarına, atmosfer uyumlu depoları ile fuar alanı ve bütünleşik EKSPO- KONGRE ticaret merkezine acilen ihtiyacı vardır!
Biz bu ihtiyaçların giderilmesini ve Tokat’ın ürünleri ile ulusal ve uluslararası pazarlara açılmasını beklerken AK parti iktidarı gümrük müdürlüğümüzü kapattı!

Tokat’ın yıllardır söz verilen; ama yapılmayan havaalanına ihtiyacı var, Tokat’ın Çamlıbel tüneline, Niksar-Akkuş-Ünye yoluna, Turhal Şeker fabrikasının yaşamasına ihtiyacı var!

Tokat’ın tarihinin, kültürünün, markalaşmış ürünlerinin tanıtılmaya ihtiyacı var!
Tokat’ın istihdam yaratacak yatırımlara ve projelere ihtiyacı var!
Eğer bu ihtiyaçlar giderilmezse, kalkınmadan da gelişmişlikten de söz edemeyiz!
Tokat göç vermeye kan kaybetmeye devam eder! Gençlerimiz memleketini terk etmeye mecbur kalır!

BİZ GÖÇÜ GERİ DURDURUP, GERİ DÖNÜŞÜ İSTİYORUZ
Bu yüzden Kalkınma Bakanlığı’ndan gereken destekleri ivedilikle bekliyoruz. Ayrıca bu teşvikler ayrı ayrı bakanlıklar bazında olmak yerine, tek bakanlık elinde toplanmalıdır. Bunun adresi de kalkınma bakanlığı olmalıdır.

Göçü önlemek ve işsizliğe çözüm bulmak için, Kazova, Erbaa, Niksar, Zile, Artova, Sulusaray, Yeşilyurt, Almus, Reşadiye, Sulusaray ovaları ile buna bağlı tarım, turizm ve sanayi potansiyelini güçlendirecek desteklere acilen ihtiyacımız var.

TOKAT SODES KAPSAMINA ALINMALI
Tokat halkı Kalkınma Bakanlığından ve 2018 bütçesinden bir de SODES kapsamına alınmayı bekliyor. DOKAP kapsamında olan illerin otomatik olarak SODES’e de alınması gerekir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINDAN TALEP ETTİ
Tokat, Sulusaray ilçemizde Sebastopolis antik kenti var, üzerinde 200 hane oturmuş o tarihî dokunun. Sebastopolis Antik Kenti 3 Efes büyüklüğünde bir kent. Buradaki 200 haneyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız buradan alıp uygun bir yakaya götürdüğünde, işte buradaki medeniyet Türkiye turizmine "bacasız fabrika" dediğimiz, doğayı, çevreyi rahatsız etmeyen bir akar kazandıracak, Tokat'ın da çehresi değişecektir, bu konuda katkılarınızı bekliyorum." cümleleriyle devam etti.

DURMAZ konuşmasını 2018 bütçesinin hayırlı olması dilekleriyle sonlandırdı.


 Hasan AÇIKEL  Tokattan.net
 Tokattan.net
 Ulvi GELBAL, Milletvekili Basın Danışmanı

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net