Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Nilüfer KANTEKİN: “Kadın İsterse Dünya Değişir, Ben Mahallemden Başladım"

"Kadın isterse dünya değişir" düşüncesiyle bilinen aksine farklı bir muhtar potresi çizen KANTEKİN, bir yandan mahallenin bilindik sorunlarının çözümü için mesai harcarken diğer yandan hayalindeki sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle gönüllere dokunmaya çalışıyor.
Hayali "Sosyal Yardımlaşma Derneği" kurmak vardı ama çevresinin ısrarıyla 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde aday olduğu İstanbul Sancaktepe İnönü Mahallesi muhtarlığına seçildi. "Kadın isterse dünya değişir" düşüncesiyle bilinen aksine farklı bir muhtar potresi çizen KANTEKİN, bir yandan mahallenin bilindik sorunlarının çözümü için mesai harcarken diğer yandan hayalindeki sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle gönüllere dokunmaya çalışıyor. Tokat'lı hemşerimiz Nilüfer KANTEKİN, hayatına dair bilinmeyenlerini, muhtarlık çalışmalarını ve hayallerini Tokattan.net Yayın Danışmanı Ayten TURAN'a anlattı.

  İstanbul Sancaktepe, İnönü mahallesi muhtarı Nilüfer KANTEKİN ile Tokat'lı bir kadın olarak bulunduğu noktadan ilk kadın muhtarlığa giden yolu konuştuk.

Ayten TURAN Nilüfer KANTEKİN kimdir, kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?
Nilüfer KANTEKİN : 1978 yılında Tokat Hubyarlı bir babanın, Malatya Arapgirli bir annenin evladıyım. İstanbul’da dünyaya gelmişim. Evli iki çocuk annesi bir kadınım. İş hayatım olduğu gibi Tiyatro eğitimi alarak yaklaşık 2 yıl Zeytinburnu Belediyesinde çocuk oyunları da oynadım.

Ayten TURAN Muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?
Nilüfer KANTEKİN : Aslında muhtar olmayı hiç düşünmedim. Hayalimde “Sosyal Yardımlaşma Derneği” kurmak vardı ama çevremdeki esnafların, kurumların ve güzel dostlarımın "Sen zaten muhtar gibi çalışıyorsun. Muhtar olursan kim bilir neler yaparsın. Mahallemizin adayı sen ol, destek olalım" dediler. Farklı kurumlarda ve derneklerde  olan dostlarımın böyle bir misyonu bana yüklemeleri onur verdi, bana inandılar. Israrları aday olmama sebep oldu.

Ayten TURAN Türkiye’de muhtarlık konumunu nasıl görüyorsunuz, önemi nedir?
Nilüfer KANTEKİN : Türkiye’de muhtarlık her muhtar farklı çalışma yürütür. Her memleketin her mahallenin problemleri, sıkıntıları farklı farklıdır. Bence muhtarlar şu şekilde olmalı, mahallelerin annesi babası olmak, dertlerine ortak olmalı ve çözüm bulmaya çalışmalıdır. Mahallesine yenilikler getirebilmelidir. Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Kılcal damardır. Örneğin; mahallede sorunu olan kişi ilk muhtarı arar.

Ayten TURAN Sosyal sorumluluk konusunda hassasiyetinizi biliyorum, sosyal sorumluluk adına çalışmalarınız nelerdir? 
Nilüfer KANTEKİN : Sancaktepe’de 2000 yılından beri maddi durumu olmayan, eşyaya, erzağa ve maddi yardıma ihtiyacı olan kadın arkadaşlarımıza elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Ekmeğimizi bölüştük, geziler ve etkinlikler düzenledik. Muhtarlığa adaylığımı koyma sebeplerimden biri, sıkıntı çekenlere daha çok el uzatabilecek olmamız ve mahallemin sıkıntılarını çözme odaklı idi. Sosyal sorumluluk bilincimizin güçlenmesi için kenetlenmemiz gerekiyor.

Ayten TURAN Muhtarlık yaptığınız bölge hakkında neler düşünüyorsunuz, eksikler nelerdir?
Nilüfer KANTEKİN : İnönü Mahallesi’nde park alanlarımız yok ve maalesef bakıyorum park yaptıracağımız alanda yok. Ama ben hep derim, hiç bir şey imkansız değildir, çareler üretmek için uğraşmalıyız. Bakalım neler yapabiliriz. Burası yerleşik bir mahalle, çoğu aile 30 yılın üstünde burada ikamet ediyor. Her kültürden, her inançtan insanın mozaik eşliğinde, sevgi içerisinde olduğu bir mahalle. Mahallemi seviyorum ve güzelleşmesi için elimden geleni yapmaya kararlıyım.

Ayten TURAN Tokat'lı olduğunuzu biliyoruz, çalışmalarınız da Tokat’lıların desteği nasıl oldu?
Nilüfer KANTEKİN : Evet Tokat'lıyım. Tüm Tokat derneklerimizin vakıflarımızın ve platformlarımızın  yeterince destek verdiğini düşünüyorum. Çalışmalar da destek olamayan derneklerimizin de gönülden destek verdiğine inanıyorum.

Ayten TURAN Tokat STK'larıyla alakalı çalışmalarınız var mı, STK'ları nasıl görüyorsunuz?
Nilüfer KANTEKİN : Sadece Tokat STK’ları ile değil, bütün derneklerimiz ile kurumlarımız ile çalışmalarımız olacaktır.

Ayten TURAN Türkiye’de ekonomi muhtarlığı ne gibi etkiliyor?
Nilüfer KANTEKİN : Muhtarların maaşı 1900 TL. Türkiye’nin ekonomisi belli muhtarlıklara en çok fakirlik kağıdı almak için geliyorlar.  Mahallemin hikayesi dolu dolu.

Ayten TURAN Bulunduğunuz noktada Tokat'lıları hangi noktada görmek istersiniz?
Nilüfer KANTEKİN : Bulunduğum bölgede Tokat'lıların yoğunluğu çok fazla. Ben isterim ki bütün hemşerilerim güzel yerlerde olsun. Elimden geldiğince her türlü desteğe varım yeter ki güzelliklerde yarışalım.

Ayten TURAN Kadın muhtar olarak neler söylemek istersiniz?
Nilüfer KANTEKİN : Kadın olmak zordur, ev, çocuklar, kariyer, sosyal yardımlaşmalar, insan ilişkileri kısacası her yerde kadınlar olmalı. Biz çok güçlüyüz, biz anayız, biz var ederiz. Klişe olacak ama kadın isterse dünya değişir, ben mahallemden başladım.

Ayten TURAN : Nilüfer hanımın bizlere verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.. Son olarak okurlarımıza bayram mesajı olarak ne söylemek istersiniz?
Nilüfer KANTEKİN : Bayram, dost, akraba ve büyüklerimizin ziyaret edildiği, hastaların, kimsesizlerin, yetimlerin ve muhtaçlara yardım elinin uzatıldığı günlerimizdir. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle. Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramınızı kutlarım..


 Ayten TURAN Tokattan.net Yayın Danışmanı-Yazar
 aytendoganturan@gmail.com

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net