Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Ulusal Basın Tokat'ta

Tokat’ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokatlılar Konfederasyonu (TOKKON) işbirliği ile düzenlenen gezi programı kapsamında, Ulusal basın bünyesinde çalışan gazeteci, televizyoncu ve ajans temsilcileri Tokat’a geldi. İlk gün Tokat’ın tarihi mekanlarını gezen, kültürünü tanıyan ve yöresel yemeklerini tadan medya temsilcileri, ikinci gün programında ilçeleri ziyaret edecek.
Tokat’ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokatlılar Konfederasyonu (TOKKON) işbirliği ile düzenlenen gezi programı kapsamında, Ulusal basın bünyesinde çalışan gazeteci, televizyoncu ve ajans temsilcileri Tokat’a geldi. İlk gün Tokat’ın tarihi mekanlarını gezen, kültürünü tanıyan ve yöresel yemeklerini tadan medya temsilcileri, ikinci gün programında ilçeleri ziyaret edecek.

  Tokat’ın tarihini, kültürünü tanımak ve tanıtmak için Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokatlılar Konfederasyonu (TOKKON) işbirliği ile düzenlenen gezi programı kapsamında, Ulusal Medya bünyesinde çalışan gazeteci, televizyoncu ve ajans temsilcileri 24 Aralık 2016 Cumartesi günü Tokat’a geldi. İlk gün Tokat’ın tarihi mekanlarını gezen, kültürünü tanıyan ve yöresel yemeklerini tadan medya temsilcileri, ikinci gün programında ilçeleri ziyaret edecek.

TOKKON Başkanı Mehmet Salih ÜN, önderliğinde düzenlenen geziye; Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Star Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi ve TV Net Televizyonu bünyesinde çalışan gazeteci ve televizyoncular katıldı.

İki günlük gezi programı kapsamında, Tokat’ın tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezecek olan İstanbul Medyası temsilcileri ile sabah kahvaltısında Saklıbahçe'de bir araya gelen Tokat Valisi Cevdet CAN, ilk gün programının ardından akşam da konuklarıyla TSO Seyirtepe Tesisleri’nde yemekte bir araya geldi.

Medya mensuplarıyla sohbet eden ve Tokat’a dair izlenimlerini ve fikirlerini soran Tokat Valisi Cevdet CAN, “Sizleri şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Umarım sizler de memnun kalmışsınızdır. Kaleminizle bu muhteşem şehrin tanıtımına katkı sağlayacağınızdan eminim. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat’ın, ülkemizin en güvenli şehirleri arasında yer aldığını dile getiren ve 2017 yılını Tokat turizminin miladı olarak gördüklerini söyleyen Tokat Valisi Cevdet CAN, “Biz Tokat’ın kalkınmasının ana eksenini ‘tarım ve turizm’ olarak belirledik. Tokat tarihi, kültürü ve tabiatıyla muhteşem bir şehir. Ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan birçok tarihi ve doğal güzellik burada bulunuyor” dedi.

Tokat için turizmde markalaşmayı ön plana çıkaracaklarını belirten Tokat Valisi Cevdet CAN, Ballıca Mağarası’nın bölgenin cazibe merkezi olacağını dile getirdi. Tokat’ın tabiat turizmi açısından da Arap turistlerin ilgisini çekebilecek güzelliklere sahip olduğunu dile getiren Tokat Valisi Cevdet CAN, “Bunların yanı sıra Tokat, ‘Geleneksel El Sanatları’ açısından da oldukça zengin bir il. ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ konusunda da öyle. Ayrıca, Alevi-Bektaşi geleneğinin Hacı Bektaş’tan sonra en yaygın olarak yaşandığı yer burası. Bu bağlamda ‘İnanç Turizmi’ açısından da önemli bir potansiyele sahip. Sıraç Aleviliği kültürü sadece bu topraklarda var” dedi.

Her şeyin aslına rücu edeceğini ifade eden Tokat Valisi Cevdet CAN, geçmişi muhteşem olan bu şehrin geleceğinin de muhteşem olacağını söyledi.

Tokat’ı ve zenginliklerini tanıtmak için iki günlük bir gezi kapsamında İstanbul’dan Tokat’a gelen ulusal basın temsilcileri ise, Tokat’ın tarihi dokusunu, geleneksel el sanatlarını ve yöresel yemeklerini tanıma fırsatı bulduklarını; 900 adımda 900 yıllık tarihi bir arada görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ettiler.

Programda ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Türkiye'nin 2010 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri” arasında yer alan Başçiftlikli kaval ustası Yaşar GÜÇ tarafından kaval dinletisi sunuldu.

Programın sonunda Tokat Valisi Cevdet CAN ve Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU tarafından medya mensuplarına Tokat’a özgü yöresel ürünler takdim edildi.

Tokat Valisi Cevdet CAN’ın Ulusal Basın temsilcileri ile buluşmasına Tokat Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU, TOKKON Başkanı Mehmet Salih ÜN, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali UÇAR, Tokat Belediyesi Meclis Üyesi-Araştırmacı Hasan ERDEM ve Niksar Belediyesi Etüt Proje Müdürü Danişment Hüseyin ŞAHİN de katıldı.


 Hasan AÇIKEL  Tokattan.net
   FOTO | Tokat.gov.tr  KAYNAK | Tokat.gov.tr

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net