Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Yusuf BEYAZIT'tan 1939 Depremi Mesajı

Yıl 1939, 26 Aralık’ı 27 Aralık’a bağlayan gece, sabaha karşı, halk arasında “Büyük Hareket” olarak da bilinen “Erzincan Depremi”nde Kelkit ırmağı boyundaki şehirler depremle sarsıldığı Kelkit vadisinin en acı gününün 77. yılında Tokat Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf BEYAZIT, 1939 depremiyle ilgili Tokattan.net sitemize bir açıklama yaptı. Yusuf BEYAZIT, açıklamasında; "Bu acı olay; deprem kuşağında yaşayan biz hemşehrilerimize daha duyarlı yapılaşma ve kentleşme yolunda acı bir tecrübe olarak tarihe yazıldı." ifadelerine yer verdi.
Yıl 1939, 26 Aralık’ı 27 Aralık’a bağlayan gece, sabaha karşı, halk arasında “Büyük Hareket” olarak da bilinen “Erzincan Depremi”nde Kelkit ırmağı boyundaki şehirler depremle sarsıldığı Kelkit vadisinin en acı gününün 77. yılında Tokat Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf BEYAZIT, 1939 depremiyle ilgili Tokattan.net sitemize bir açıklama yaptı. Yusuf BEYAZIT, açıklamasında; "Bu acı olay; deprem kuşağında yaşayan biz hemşehrilerimize daha duyarlı yapılaşma ve kentleşme yolunda acı bir tecrübe olarak tarihe yazıldı." ifadelerine yer verdi.

  Türkiye’de depremlerin yoğun yaşandığı bölgelerden biri hatta en önemlisi Kuzey Anadolu Fay Hattında 1939 yılının 26 Aralık’ı 27 Aralık’a bağlayan gece saat 2.00'da meydana gelen halk arasında“Büyük Hareket” olarak da bilinen “Erzincan Depremi”nde Kelkit ırmağı boyundaki şehirler depremle sarsılmış, resmi rakamlarla toplam 32.962 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 100.000 kişi de yaralanmıştır. Ak Parti Tokat Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf BEYAZIT, 1939 depremiyle ilgili Tokattan.net sitemize bir açıklama yaptı.

Tokat Milletvekili BEYAZIT açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “1939 yılında 26 Aralık’ı 27 Aralık'a bağlayan gece sabaha karşı, Reşadiye, Erbaa ve Niksar'da şiddetli bir deprem ve akabinde çıkan yangınlarda nerdeyse yıkılmadık ev ve işyeri kalmamış, yüzlerce ecdadımızı bu depremde kaybettik.

Aradan geçen bunca yıl, bu acı olay; Deprem kuşağında yaşayan biz hemşehrilerimize daha duyarlı yapılaşma ve kentleşme yolunda acı bir tecrübe olarak tarihe yazıldı.”  Hasan AÇIKEL  Tokattan.net
   KOLAJ | Tokattan.net  KAYNAK | Tokattan.net 

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net