Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

İbrahim BEYAZIT | Bir Gönül Ozanı Kıvırcık Ali

Türk Halk Müziği sanatçısı olarak 7’den 70’e milyonların gönlünde taht kuran Kıvırcık Ali adıyla bilgimiz (Ali ÖZÜTEMİZ) aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu. Yaşadıklarını türkülerle anlatmayı seven Türk Halk Müziği sanatçısı ölümüyle sevenlerini büyük bir yasa boğdu. Biz onu kimi zaman gurbet türkülerinde, kimi zaman bir sevda türküsünde kimi zaman ise yoksulluğun yakarışında yanık sesiyle dinledik.
Türk Halk Müziği sanatçısı olarak 7’den 70’e milyonların gönlünde taht kuran Kıvırcık Ali adıyla  bilgimiz (Ali ÖZÜTEMİZ) aramızdan ayrılalı sekiz yıl oldu. 11 Ocak 2011’de İstanbul’da geçirdiği bir trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden hemşerimiz Kıvırcık Ali, kişiliği ve sanatçı kimliğiyle gönüllerdeki yeri doldurulamamakta. Hayatını elim bir trafik kazasıyla kaybeden Kıvırcık Ali, babasının kaderini yaşıyordu çünki babası Aşık Ali’de bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Yaşadıklarını türkülerle anlatmayı seven Türk Halk Müziği sanatçısı ölümüyle sevenlerini büyük bir yasa boğdu. Biz onu kimi zaman gurbet türkülerinde, kimi zaman bir sevda türküsünde kimi zaman ise yoksulluğun yakarışında yanık sesiyle dinledik.

Kıvırcık Ali Tokat’ın Turhal ilçesi Erenli Köyü’nde 11 Ekim 1968 yılında dünyaya geldi. Babası da bir halk ozanı olan Kıvırcık Ali, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a gurbetin yolunu tuttu. İstanbul’da bir saz atölyesinde işe başlayan Kıvırcık Ali bir yandan çalışıp geçimini sağlıyor, bir yandan da sesini ve bağlama ustalığını geliştiriyordu. Saz atölyesinde başlayan müzik sevdası onu Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından biri yapması kaderin ona bir armağanıydı.

Aşık geleneğine ve bağlama ustalığına hakim olan Kıvırcık Ali, katıldığı ses yarışmasında birinci olmasıyla bütün dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Bir yandan çalışıp ekmeğini kazanırken diğer yandan türkülerini bestelemeye ve aldığı her sahnede gönüllerde yer etmeye başlayan Kıvırcık Ali, maalesef 11 Ocak 2011 tarihinde konsere giderken İstanbul’da trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldı.

1992 yılında profesyonel olarak albüm yapmaya başlayan Kıvırcık Ali, Aşık Ali Yücel’in Hapishane Ranzaları türküsüyle profesyonel stüdyo çalışmasını gerçekleştirdi. Başta Aşık Ali Yücel olmak üzere Musa Eroğlu, Güler Duman gibi birçok sanatçıya ve bestekara sözleri ve sazıyla katkılarda bulunmuştur. Kurduğu "Grup Turnalar" grubuyla birçok albüme imza attı. Ve başarıları onu halkın sesi yaptı. Türk Halk Müziği’nin vazgeçilmezleri arasında yer alırken klipler, albümler derken artık kendine ait bir sanatçı kimliğini kazanır olmuştu.

Genç yaşta tanıştığı gurbet ona çok şey öğretmişti lakin elim bir trafik kazası sonucu 42 yaşında hayatını kaybeden Kıvırcık Ali, geride çok sayıda albüm, beste ve kulağımızda yer edinen o yanık sesini bırakarak aramızdan ayrıldı. Sevenlerinin omuzlarında İstanbul Gülbahçe Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.
Rahmetle…

Kıvırcık Ali'nin Albümleri;
Gül Tükendi Ben Tükendim
Isırgan Otu
Üçüncü Gurbet
Geriye Dönün Seneler
Hepimize Yeter Dünya
Veda
Hasret
Yanımda Sen Olmayınca
Yangın Geceler
Unutamadım
Sevdiğim
Bir Selam Sal

 İbrahim BEYAZIT Yazar
    Tokattan.net       ibrahimbeyazit60@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net