Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Tokat'ın Ferhat'ı Süreyya BEDESTENLİOĞLU

Son yüzyılda Tokat'ın da içinde bulunduğu coğrafyanın gelişimine yön veren değerlerinden Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nun hayatından kesitleri derledik.
Tokattan.net | Tokat'ın Ferhatı Süreyya BEDESTENLİOĞLU
T
okat, 6000 yıllık tarihi ile sadece medeniyetlerin değil bu medeniyetlerin yansıması olan fazilet sahibi üstün kimseler yurdu¸ şairler otağı haline gelmiş bir Anadolu şehridir. Başka hiçbir şehre nasip olmayan bu özelliği ile geçmişten günümüze yetiştirdiği değerler bulundukları coğrafyaya vefasını fazlasıyla göstermesidir. Son yüzyılda Tokat'ın da içinde bulunduğu coğrafyanın ekonomik ve sosyal gelişimine yön veren değerlerinden  Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nun hayatından kesitleri derledik.

Hititlerden günümüze kadar, üzerinde yaşayan bütün medeniyetlerin izlerini taşıyan Tokat'ın yetiştiği değerlerden biri  olan ve 1982'de aramızdan ayrıldığında geriye; Tokat D.S.İ.’nin bahçesi, Kümbet evleri ve Kümbet Camii, Gümenek parkı ve çevresi, Almus Barajı, Kazova sulama ve tahliye kanalları, Zile barajları, Amasya sulaması ve Çarşamba (Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu) barajları gibi bir çok eser bırakan DSİ Samsun Eski Bölge Müdürü Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nun hayatından kesitleri derledik.

Tokat'ın Ferhat'ı Süreyya BEDESTENLİOĞLU
1926 yılında Tokat'ın Çay mahallesinde dünyaya geldi. Ailenin beşinci çocuğu olan Süreyya BEDESTENLİOĞLU, ilkokul ve Ortaokulu Tokat'ta, Lise eğitimini ise Eskişehir'de tamamladı.  1951 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 

Çalışma hayatına İstanbul Belediye Sular İdaresi’nde stajyer Mühendis olarak başladı. Babasının vefatı üzerine Tokat'a yerleşen BEDESTENLİOĞLU, 22.10.1951 tarihinde DSİ Samsun 7. Bölge Müdürlüğü emrinde Devlet Su İşleri Tokat Şube Müdürlüğü'nde göreve başladı. 

1955 yılında Tokat eşrafından Şükrü-Müşerref MÜTEVVELLİOĞLU'nun kızları Yurdagül Hanım ile evlendi. 

1955-1957 yılları arasında Devlet Su İşleri Amasya Şube Müdürlüğü'nde görev yapan BEDESTENLİOĞLU, Yeşilırmak nehrinin Amasya içindeki ıslahını gerçekleştirdi.  Bu görevine askerlik nedeniyle ayrıldığı 01.06.1957 tarihine kadar devam eden BEDESTENLİOĞLU yedek subay olarak askerlik görevini ifa etti. 

Askerlik sonrası 01.12.1958 tarihinde DSİ Samsun 7. Bölge Müdürlüğü emrinde Devlet Su İşleri Tokat Şube Müdürlüğü'ne atandı. Sırasıyla DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nde, Genel Müdürlük Etüt ve Plan Dairesi Başkanlığı’nda, sonra yine DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nde teknik eleman ve servis şefi olarak çalıştı.
 
1959-1960 yılları arasında Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde sulama ve hidroelektrik barajları ilgili çalışmalarda bulundu. DSİ Tokat Şube Müdürlüğü'ne döndükten sonra Niksar ve Kazova ovalarının ıslahı için çalışarak, tarıma elveriş hale gelmesini sağladı.  DSİ 7.  Bölge Müdürü (Samsun) Hasan UĞURLU'nun vefatı sonrası 7.10.1969- 9.10.1978 tarihleri arasında Bölge Müdürü (Samsun) olarak görev yaptı.

Daha sonra 17.06.1980 tarih ve 8/1054 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Direktörlüğü’ne atanmış ve 11.03.1981 tarihinde de EİEİ Genel Direktörlüğünden emekli olmuştur.

Çok İyi bir mühendis; saygın, örnek bir insan olarak tanınan ve Ömrünü DSİ 7.  Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan DSİ ile ilgili bir çok projeye imza atan Süreyya BEDESTENLİOĞLU, 2 Ağustos 1982 tarihinde; geçirdiği kalp krizi sonucu 56 yaşında hakkın rahmetine kavuştu.

Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nun Ardından
1982 yılında aramızdan ayrılarak ebedi alemine göçen Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nin belirgin vasfı çalışkan, halka dönük, bilgili ve en önemlisi Tokat sevdalısı olması idi. Tokat'ın derdiyle dertlenen, mesai kavramına riayet eden, sürekli halkın arasında şikayet dinleyen, verdiği sözleri yerine getiren, gösterişten uzak yaşantısı ile Tokatlı'nın çok sevdiği ve saydığı, Tokat’ın yetiştirdiği birçok mühendisinden kendisine örnek aldığı önemli bir kişilikti. 56 yıllık yaşamından geriye bir çok eserin yanı sıra birçok anı da bıraktı. 

Tokat Eski Belediye Başkanı  Mesrur GÜRGEÇkaleme aldığı yazıda "Tokat’ın Süreyyası..." dediği Süreyya BEDESTENLİOĞLU için şu ifadelere vermişti;
O, şişirilmiş bir şöhret değildi. O’nu eserleri büyütmüştü. D.S.İ.’nin güzel bahçesi, Kümbet evleri. Ve de Kümbet’in zarif güzel Camii, başlı başına bir değer, ince bir düşüncenin güzel örneği Gümenek... Gergef işleyen bir genç kızın titizliğiyle ortaya koyduğu Tokat sevgisi, Almuslar, Kazova sulama, tahliye kanalları, Zile barajları, Amasya sulaması, ve de Çarşamba (Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu) barajları ve hidroelektrik santralleri. Evet. O’nu eserleri büyütmüştü. O, aslâ şişirilmiş bir şöhret değildi.

O, her zaman Tokat için, Tokat’lı için doğruyu söyledi. O’nun reçeteleri, O’nun talep sahiplerine verdiği cevaplar, belki acıydı, ama Tokat ve Tokat’lı için en faidelisi, ve de en güzeliydi. "Benden Tokat’a hizmet isteyin, daha çok isteyin gecemi, gündüzüme katayım, yapayım. Ama benden şahsa hizmet istemeyin." derdi.Bu sebeplerle O, vicdanının emrettiği yolda ve bilgisinin, görev yetkisinin içinde yürümek için sanki her dakika yeniden yemin etmiş gibi titiz ve işinin hastası bir büyük Tokat’lıydı.

Rahmetin bol, yerin Cennet ola Tokat’ın Süreyyası....
Facebook'ta Tokat'a paylaşımlar yapan Tokatlıların Yeri/Gülistan grubunda Süreyya BEDESTENLİOĞLU için bir yazı yayınlayan  Ahmet Turan SÖZEN, BEDESTENLİOĞLU'na dair anılarını şu ifadelerle paylaştı;
Tokat coğrafi ve jeolojik yapısıyla sel ve deprem felaketlerine sürekli maruz kalmıştır. Ben burada Behzat Deresi kısmi ıslahında Tokatımızın yetiştirdiği karizmatik klas insanların yapmış olduğu hizmetleri ifade etmek isterim. O zamanlarda benimde idolüm olan DSİ müdürü Süreyya Bedestenlioğlu.

Yeşil renkli DSİ yazılı pikabı ile sabah erken işinde, mesaisinde saati dakikası olmayan, sürekli halkın arasında şikayet dinler, verdiği sözleri yerine getirirdi. Sözünün eri bir ağabeyimizdi. Ekseriya Behzat’ta dolaşır alışveriş yapar, sel konusunu halktan dinlemeyi tercih ederdi. Tabii bütün bu araştırmalarının sonunda şahit olduğu olaylar neticesi Behzat Dabakhane ve Meydan halkını rahatlatan projenin mimarı da yine tahmin ettiğiniz gibi 
 Süreyya Bedestenlioğlu’dur

Bir gün okuldan geldim, Üzerimi çıkardım Misket çavuşu üzümünü tablaya diziyorum. Bir baktım Süreyya abi saat kulesinin giriş kapısının önüne resmi pikabını park etmiş, babamın koluna girmiş Behzat- ı Veli ( Camiyi yaptıran ermiş zat) zatın lülüt ağacının altında hararetli hararetli konuşuyorlar. Babam beni çağırarak kahveci Arif amcanın ( Mehmet Samur'un babası) oradan 2 okkalı kahve söylememi istedi.

Ben o gün aralarındaki konuşmada sadece "Hacı ağabey sel sularının rahat akması için istinatları yükseltelim bu köprüyü kaldıralım ve cami avlusunu dolgu ile biraz büyütelim" sözlerini duyabildim. Netice olarak bu resimle bugünkü hale gelmesinde rahmetli Süreyya Ağabey’in emeği çok büyüktür. Eskiden dere camiye,yüksek kahveye sıfır keskin virajlarla akıyordu. Sağa sola çarparak büyük sel felaketlerine sebep oluyordu.
Bir dönem Tokat D.S.İ.'de Süreyya BEDESTENLİOĞLU ile birlikte görev yapan Sivaspostasi.com.tr sitesi yazarı İbrahim BALABAN,  BEDESTENLİOĞLU'nun iş hayatına dair nüanslarını şu ifadelerle paylaştı;
1963 yılı Temmuz ayında İnşaat Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi olarak, staj için Devlet Su İşleri Samsun 7.Bölge Müdürlüğüne bağlı Tokat DSİ 72. Şube Baş Mühendisliğine okuldan aldığım belge ile müracaat etmiştim. Şube Baş Mühendisi Süreyya Bedestenlioğlu, binanın üst katındaki makam odasında oturuyordu ve kapısı her zaman olduğu gibi açıktı. Bu disiplini ile bütün mühendisler ve teknik personel sadece çalışıp iş üretmekle meşgullerdi. Binanın merdivenlerinden çıkıp koridorunda yürürken cam gibi kaygan ve parlak yüzeyinde kayıp düşmeden kapısını çalıp odasına girdim. Staj için geldiğimi söyleyip evrakımı verdim, kısa bir düşünmesinden sonra benim şube baş mühendisliği binasındaki mühendislerin yanında değil de şantiyede fiili olarak çalışan mühendisin emrinde stajımı yapmamı istedi. 
Süreyya BEDESTENLİOĞLU'nu yakından tanıyanlardan biri olan Nail Tuncer SÜSOY BEDESTENLİOĞLU şu ifadelerle  paylaştı;
Süreyya Bedestenlioğlu'nu yakınen tanırdım, Tokat sevdalısı, konusunun uzmanı olan bu muhteşem kişi. Tokat DSİ müdürlüğü süresince Tokat için yaptığı hizmetleri ile dikkatleri çekmiş, döneminin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından takdirle değerlendirilip, önce Samsun DSİ Bölge Müdürlüğüne daha sonra da DSİ Genel Müdürlüğü görevi ile Türkiye'ye hizmetle taltif etmişti. Tokat ta bulunduğu sürece herkese yardım eden sevecen ve neşeli bir insandı Allah'tan, rahmetini dilerim, ruhu şad olsun...
** Tokattan.net olarak Tokatımızın yetiştirdiği değerlerden DSİ Samsun Eski Bölge Müdürü Süreyya BEDESTENLİOĞLU'yi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz.

 Hasan AÇIKEL Tokattan.net
 Facebook/GulistanTokat
 Facebook/GulistanTokat

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Okumadan Geçme
© Tüm hakları saklıdır
2016-2022 Tokattan.net