Hasan AÇIKEL | Şehre Bayram Geldi... | Tokattan.net Tokattan.net | Tokat'tan Dünyaya...: Hasan AÇIKEL | Şehre Bayram Geldi...

Responsive Ad Slot

SÖYLEŞİLER

Söyleşi

Hasan AÇIKEL | Şehre Bayram Geldi...

Zaman ne çabuk geçiyor, yaklaşık 17 saat oruçlu geçen, bereketiyle serin yaz günlerini yaşadığımız kutlu zaman diliminin, Ramazan ayının sonunda Bayrama erişmemize saatler kaldı. Gurbette yaşayanlar Ramazan Bayramını sıla-i rahimde eş, dost, akraba ve arkadaşlarıyla geçirmek için yine ve yeniden yollara düştü ve kaderine yalnız düşen kentler dolup taşmaya başladı.
Zaman ne çabuk geçiyor, yaklaşık 17 saat oruçlu geçen, bereketiyle serin yaz günlerini yaşadığımız kutlu zaman diliminin, Ramazan ayının sonunda Bayrama erişmemize saatler kaldı. Gurbette yaşayanlar Ramazan Bayramını sıla-i rahimde eş, dost, akraba ve arkadaşlarıyla geçirmek için yine ve yeniden yollara düştü ve kaderine yalnız düşen kentler dolup taşmaya başladı. 

Şehre bayram geldi, kaderine yalnız düşen kentlere gurbette özlemiyle kavrulan öz evlatları geldi, can geldi.

Şehre bayram geldi, günler öncesi bayram ve misafir hazırlığı yapılan evlere gurbetten kardeş, evlat, torun geldi, neşe geldi.

Şehre bayram geldi, caddelere ve sokaklara hareket, esnafa bereket geldi, bir masanın etrafında bir çay bardağının boşalıp diğerinin dolduğu, eski hatırların konuşulduğu dost muhabbetleri geldi.

Şehre bayram geldi, ilk ışıklarıyla sabahın, uykulu gözlerle alınan abdestle bir koşu gidilen, zengini fakiri, yaşlısı genci aynı safta, yan yana camileri dolduran cemaat geldi, vaazla başlayan, müezzinin davudi sesiyle devam eden, imamın “Bayram; Allah'ı bir, Peygamberi bir, Kitabı bir, aynı kıbleye yönelen, aynı heyecanı taşıyan Müslümanların sevinçlerini paylaştığı mukaddes bir gündür.” cümlesiyle özetlenen hutbeleriyle bayram namazı geldi.

Şehre bayram geldi, bayram namazı sonrası cami kapısında başlayan, sıranın en başına şehrin en yaşlısı ve hürmet görenlerine verildiği, ahalinin hürmeti ve sevgiyi hatırladığı bayramlaşmalar geldi, bayramlaşma sonrası kiminin evine kiminin de kabristanda gittiği, kayıpların dualarla anıldığı zamanlar geldi.

Şehre bayram geldi, namaz sonrası evlerde önce ellerin öpüldüğü, sonra evlerden çadırlara, sokaklara, mahallere taşan iftar sofralarının evvela eksikte olsa aile bireylerine sonrasında misafirlere açıldığı, çorbalar, dolmalar, çaylar derken Allah ne verdiyse yenildiği bereketli sofralar geldi.

Şehre bayram geldi, yemek sonrası yollara düşülen önce sokaktakiler sonra ev ev, eş dost akraba ziyaret edildiği, şekerlerin, tatlıların ve olmazsa olmaz dolmaların (yaprak sarması) ikram edildiği hoş sohbetler geldi.

Şehre bayram geldi, bayramlıklarla dolaşan çocuklara harçlık, şeker, tatlı bir güler yüz geldi.

Şehre bayram geldi, küskünlerin unutulduğu, herkesin önce selamlaşıp sonra bayramlaştığı mutlu ve huzurlu anlar geldi.

Şehre bayram geldi, akşamında evlerde daha geniş ailelerle, yemeklerin yenildiği, sohbetler edildiği, hasret giderildiği kavuşmalar geldi.

Şehre bayram geldi, iyi ki geldi, hoş geldi, bizlere mutluluk, kardeşlik, bereket ve hatırlanası anlar verdi.

Ve son söz Alvarlı Muhammed Efe Hazretlerinin gönül penceresinden; "Bayram o bayram ola..."

"Can bula cânânını
Bayram o bayram ola
Kul bula sultanını
Bayram o bayram ola.

Hüzn-ü keder def ola
Dilde hicap ref ola
Cümle günah af ola
Bayram o bayram ola.

Lütfi ya lütfü kerim
Erişe rahmü-rahim
Bermurad ede fehim
Bayram o bayram ola."

Ve bir hatırlatma; "Ramazan Bayramı" boyunca Tokattan.net olarak bizler, sosyal medyadaki paylaşımlarımızı #TokattaRamazanBayramı etiketiyle yayınlayacağız, sizlerde sosyal medyadaki paylaşımlarınıza bu etiketi ekleyerek Tokat'ımızın tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz.

İyi Bayramlar...

 Hasan AÇIKEL Tokattan.net Genel Yayın Yönetmeni
    Facebook/NihatTUNÇEL       Tokattannet@gmail.com

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

Okumadan Geçme
Tokattan.net © 2016-2021 Tüm hakları saklıdır.